Cenisz sobie zdrowie? Może chcesz mieć piękne, lśniące włosy i mocne paznokcie? Lubisz warzywa i owoce? Pewnie codziennie przygotowujesz z nich urozmaicone posiłki lub wcinasz z apetytem w postaci przekąski. Wszyscy wiemy, że są niezwykłym źródłem witamin i składników odżywczych. Dodatkowo są kolorowe, smaczne i stanowią podstawę zdrowej diety. A może korzystasz z oleju kokosowego lub jagód goji?
Bardzo cenię sobie dary natury, które posiadają właściwości odżywcze i regenerujące. Jednak oleju kokosowego nie znajdziesz w lesie, parku ani za domem. Jeśli wyjdziesz na spacer, przejdziesz kilka metrów lub jeszcze lepiej – udasz się na łąkę lub do lasu i rozejrzysz dookoła zobaczysz taki cudowny eliksir zdrowia i piękna w czystej postaci! Jaki? A co powiesz na taki mały eksperyment kulinarny z dziko rosnącymi ziołami? 🙂
NIESAMOWITA WARTOŚĆ ZIÓŁ
Większość roślin dziko rosnących wpływa pozytywnie na metabolizm człowieka i ma niesamowitą wartość kulinarną oraz leczniczą. Nigdy nie mogłam zrozumieć fenomenu ziół, nazywanych przez większość z nas zielskiem i chwastami. W dzieciństwie próbowałam pokrzywy z czystej ciekawości, robiłam miód z mleczy i piłam herbatkę z mięty. Jednak nie interesowałam się nigdy zielarstwem tak jak moja babcia czy ciocia. Nasze prababcie używały ziół na tysiąc sposobów. 😀
POKRZYWA – MAGICZNA ROŚLINA
Z czasem odkryłam kilka ziół a teraz jestem na etapie wnikliwego dociekania: co to, po co, na co i dlaczego. 😉 Pragnę dzisiaj podzielić się z Tobą swoją wiedzą na temat pokrzywy zwyczajnej. Tak, pokrzywy! Tego okropnego zielska, które poparzyło Ci nogi. 😀
Czy wiesz, że pokrzywa zwyczajna jest rozprzestrzeniona w stanie dzikim niemalże na całym świecie? Wyjątkiem są tropikalne obszary Ameryki Południowej i Afryki. Zarówno liście jak też łodygi i korzenie to źródło witamin C, K, B2 i A. Roślina zawiera też flawonoidy, taniny oraz sole wapnia i żelaza. Właściwości parzące traci po oblaniu wrzątkiem. Jednocześnie nabiera delikatniejszego smaku. Najlepiej zbierać liście i łodygi pokrzywy w rękawicach, ale to już wiesz. 🙂
Plakat znajdziesz TUTAJ Poczęstuj się! 🙂
KIEDY ZBIERAĆ?
Właśnie teraz jest idealny moment na zbiory młodych, świeżutkich pokrzyw. Do celów kulinarnych zbieraj najmłodsze pędy w kwietniu i maju. Później tylko młode liście i wierzchołki.
PROPOZYCJE DLA SMAKOSZY
Wierzchołki pędów i liście są doskonałym dodatkiem do wiosennej sałatki, past serowych, jajecznicy, pysznych przystawek, farszu do pierogów, nadzienia do bułeczek. Koniecznie skosztuj też zupy pokrzywowej z liści duszonych na maśle z czosnkiem. Rewelacja! Mniami!
ZDROWIE I URODA
Ze świeżego i suszonego zioła możesz zrobić herbatkę lub sporządzić regeneracyjny i wzmacniający napar do mycia włosów. Pokrzywa w postaci płukanki odżywia skórę głowy i poprawia jej ukrwienie. Sprawia, że włosy stają się miękkie i lśniące. Cera też promienieje dzięki pokrzywie, która wzmacnia naczynia krwionośne, leczy zapalenia skóry, zmniejsza potliwość i poprawia wygląd skóry. Pokrzywa dostarcza sporą dawkę witalności i energii! Zwiększa odporność organizmu na wszelkie infekcje i doskonale wpływa na procesy przemiany materii. Przekonałam Cię? Jeśli tak to szoruj po pokrzywę i skorzystaj z mojej tajnej listy.
CIEKAWOSTKA
W kuchni wegetariańskiej sok ze świeżych liści jest często wykorzystywany jako roślinny zamiennik podpuszczki przy wyrobie serów. Zaś chlorofil pozyskiwany z liści pokrzywy zwyczajnej jest zielonym barwnikiem spożywczym oznaczanym kodem E140.
Pokrzywa uważana była kiedyś za roślinę magiczną!
PŁUKANKA DO WŁOSÓW
Zalej kilka łodyg pokrzywy wrzątkiem. Na litr wody 5 mniejszych łodyżek. Zaparzaj pod przykryciem i odczekaj około 15 minut. Płukankę użyj do ostatniego płukania. Następnie owiń włosy ręcznikiem na 10 minut. Osusz włosy i ułóż tak jak zwykle. 😉 Kurację najlepiej powtarzaj dwa razy w tygodniu. Już niedługo zobaczysz efekt WOW! 🙂
NALEWKA DO WŁOSÓW
Potrzebne Ci będą korzenie, które po dokładnym umyciu trzeba drobno pokroić, włożyć do butelki i zalać wódką. 😀 Taka mikstura powinna stać przez ok. dwa tygodnie w zacienionym i ciepłym miejscu. Raz na tydzień wcieraj w skórę głowy i włosy odrobinę nalewki. Pozostaw do wyschnięcia i zmyj najlepiej następnego dnia.
HERBATKA Z POKRZYWY
Zalej garść świeżych lub suszonych liści z pokrzywy wrzątkiem. Przykryj filiżankę spodkiem i odczekaj 10 min. Smak herbaty można wzbogacić plasterkiem imbiru, ziarenkiem kardamonu lub łyżką miodu po ostudzeniu. Można spokojnie pić dwa razy dziennie.
CIEKAWOSTKA
Herbata z pokrzywy jest naturalnym antybiotykiem. Działa wzmacniająco na organizm i oczyszcza krew z toksyn. Jest zalecana świeżo upieczonym mamuśkom. Pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, działa moczopędnie i przyspiesza produkcję mleka. Można ją pić bez obaw.
ZUPA POKRZYWOWA Z TOPIONYM SERKIEM
- 500 g młodych listków pokrzyw,
- 2-3 topione serki (np. złoty ementaler)
- szklanka mleka,
- 1 surowe żółtko,
- sól,
- pieprz,
- szczypta curry,
- 1,5 l bulionu z kurczaka.
Świeże liście pokrzywy dokładnie umyj i pokrój bardzo drobno. Zagotuj bulion z połową szklanki mleka i curry, wrzuć posiekaną pokrzywę i gotuj na małym ogniu ok. 5 minut. Następnie dodaj pokrojony w kostkę serek topiony i gotuj, mieszając do czasu, kiedy serek się rozpuści. Dopraw do smaku solą, pieprzem. Na koniec dodaj mleko z rozbełtanym żółtkiem. Idealnym dodatkiem są grzanki.
ZUPA Z ZIELENINĄ
- 200 g młodych listków pokrzywy,
- pęczek zielonej pietruszki,
- 1 por,
- 2 główki kruchej sałaty,
- 100 g listków szpinaku,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki soku i pół łyżeczki skórki z cytryny,
- pół łyżeczki soli i białego pieprzu,
- 1,5 l bulionu z kurczaka.
Dokładnie umyj i osusz liście pokrzywy, szpinaku, zieloną pietruszkę i por. Teraz jest dobry moment na stopienie masła w garnku. Do masła wrzuć pokrojonego w plasterki pora, pokrzywę, szpinak, porwane liście sałaty i pietruszkę. Zamieszaj i smaż razem z sokiem i skórką z cytryny. Wszystko należy dusić przez około 10 minut a następnie zalać gorącym bulionem. Całość doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu około 5 minut. Po lekkim przestudzeniu możesz zmiksować zupę i doprawić przyprawami według uznania. Idealna z grzankami. 🙂
JAJECZNICA Z POKRZYWĄ
- 5 jajek,
- Kilka młodych pędów pokrzywy,
- Szczypiorek,
- Łyżka mleka,
- Łyżka masła klarowanego,
- Sól i pieprz do smaku,
- (Możesz dodać też ząbek czosnku, bazylię, pomidora itd.)
Pokrzywę opłucz, sparz wrzątkiem i starannie osusz. Możesz pokroić lub dodać całe listki, sparzyć wrzątkiem lub wrzucić liście bezpośrednio na rozgrzane masło. Wbij jajka do miski. Dadaj mleko, posiekany szczypior i przyprawy. Roztrzep całość i przelej na patelnię. Smaż całość chwilę mieszając. Jajecznica gotowa! Smacznego!
Tutaj wersja z 20 jajek. 😉
SOK ZE ŚWIEŻEJ POKRZYWY
Sok należy przyrządzać z młodych liści i pędów. Świeżo zebraną pokrzywę dokładnie umyj i osusz. Zmiksuj w mikserze lub przepuść przez sokowirówkę. Odcedź i pij jeden kieliszek soku dziennie. UWAGA! Nie należy przechowywać soku w lodówce dłużej jak trzy dni.
SAŁATKA Z POKRZYWĄ
- sałata rzymska,
- dwie szklanki młodych liści pokrzywy,
- pomidorki koktajlowe (mogą być też malinowe),
- oliwa z oliwek,
- ser lazur,
- sól i pieprz do smaku,
- można dodać ząbek czosnku.
Zalej liście pokrzywy wrzątkiem, osusz i drobno posiekaj. Podsmaż lekko na patelni z oliwą (możesz dodać czosnek). Ułóż na talerzu sałatę, pokrojone pomidorki oraz ser. Dodaj podsmażoną pokrzywę. Dopraw do smaku i skrop oliwą z oliwek. Smacznego! 🙂
Przepisów na dania z pokrzywą jest naprawdę wiele i dla każdego znajdziemy coś dobrego. Nasi goście w Uroczysku też mogą spodziewać się ,,przemycenia” pokrzywy do potraw. Samo zdrowie! 🙂 Skusisz się?
A może lubisz pokrzywę i znasz inne smakowite przepisy?
Podobają Ci się takie wpisy z darami natury w roli głównej? Koniecznie daj mi znać! Gorąco zachęcam do komentowania tekstu tutaj lub na fanpage lasosfera.pl Sprawisz mi ogromną radość i zmotywujesz do działania, jeśli włączysz się do dyskusji, polubisz fanpage lub udostępnisz post znajomym. Pozdrawiam cieplutko! Muaaa :*
Sylwana